Elections

Photo: Illustrative image for the 'Elections' page

From a private collection

Parliamentary: 1900-1987

Reproduced with permission from the Encyclopaedia of Brighton by Tim Carder, 1990

Please note that this text is an extract from a reference work written in 1990.  As a result, some of the content may not reflect recent research, changes and events.

1900-1987

3 October 1900: Gerald Loder (Con.) Bruce Wentworth (Con.)

(By-election on appointment of Loder as Lord of Treasury)
5 April 1905:
Ernest Villiers (Lib.)

16 January 1906: Ernest Villiers (Lib.) Edward Ridsdale (Lib.)

18 January 1910: Capt.George Tryon (Con.) Hon. Walter Rice (Con.)

6 December 1910: Capt.George Tryon (Con.) Hon. Walter Rice (Con.)

(By-election on elevation of Rice to peerage)
26 June 1911:                  Hon. John Gordon (Con.) returned unopposed

(By-election on resignation of Gordon)
29 June 1914:                  Charles Thomas-Stanford (Con.) returned unopposed

14 December 1918: Capt. George Tryon (Con.) Charles Thomas-Stanford (Con.)

15 November 1922: Rt Hon. George Tryon (Con.) Cooper Rawson (Con.)

6 December 1923: Rt Hon. George Tryon (Con.) Cooper Rawson (Con.)

29 October 1924: Rt Hon. George Tryon (Con.) Cooper Rawson (Con.)

30 May 1929:      Sir Cooper Rawson (Con.) Rt Hon. George Tryon (Con.)

27 October 1931: Sir Cooper Rawson (Con.) Rt Hon. George Tryon (Con.)

14 November 1935: Rt Hon. George Tryon (Con.) Sir Cooper Rawson (Con.)

(By-election on elevation of Tryon to peerage)
9 May 1940:                     Lord James Erskine (Con.) returned unopposed

(By-election on resignation of Lord Erskine)
15 November 1941: Anthony Marlowe (Con.) returned unopposed

(By-election on resignation of Rawson)
3 February 1944: William Teeling (Con.)

5 August 1945:                William Teeling (Con.)
Anthony Marlowe (Con.)

The results in the two single-member constituencies have been:

23 February 1950:
Kemptown: Howard Johnson (Con.)
Pavilion: William Teeling (Con.)

25 October 1951:
Kemptown: Howard Johnson (Con.)
Pavilion: William Teeling (Con.)

26 May 1955:
Kemptown: Howard Johnson (Con.)
Pavilion: William Teeling (Con.)

8 October 1959:
Kemptown: David James (Con.)
Pavilion: William Teeling (Con.)

15 October 1964:
Kemptown: Dennis Hobden (Lab.)
Pavilion: Sir William Teeling (Con.)

31 March 1966:
Kemptown: Dennis Hobden (Lab.)
Pavilion: Sir William Teeling (Con.)

(By-election on resignation of Teeling)
27 March 1969:
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

18 June 1970:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

28 February 1974:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

10 October 1974:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

3 May 1979:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

9 June 1983:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

11 June 1987:
Kemptown: Andrew Bowden (Con.)
Pavilion: Rt Hon. Julian Amery (Con.)

Any numerical cross-references in the text above refer to resources in the Sources and Bibliography section of the Encyclopaedia of Brighton by Tim Carder.

This page was added on 26/03/2007.

If you're already a registered user of this site, please login using the form on the left-hand side of this page.